Logo

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Karolina Marszałek

Konferencja „W trosce o dziecko. Aspekty prawne i psychologiczne konfliktów rodzicielskich”.

Konferencja „W trosce o dziecko. Aspekty prawne i psychologiczne konfliktów rodzicielskich”.

Konferencja „W trosce o dziecko” – prawo i psychologia w konfliktach rodzicielskich

Miałam zaszczyt uczestniczyć w konferencji „W trosce o dziecko. Aspekty prawne i psychologiczne konfliktów rodzicielskich”, organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Rodzinnego Uniwersytetu SWPS. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Sekcji Praw Dziecka i zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, którzy wspólnie analizowali wyzwania związane z konfliktami rodzicielskimi i ich wpływem na dzieci.

Jako prelegentka miałam możliwość podzielić się swoim doświadczeniem oraz przedstawić praktyczne rozwiązania, które mogą realnie wspierać dobro dziecka w trudnych sprawach rodzinnych. Cieszę się, że mogłam być częścią tego ważnego dialogu, który dotyka kluczowych aspektów prawnych i psychologicznych sytuacji rodzinnych po rozstaniu rodziców.

Najważniejsze tematy konferencji

Podczas konferencji poruszyliśmy tematy rzadko omawiane w przestrzeni publicznej, ale niezwykle istotne społecznie, m.in.:

Utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów dziecka z rodzicem – skutki prawne i psychologiczne.
Rola sądu i służb publicznych w egzekwowaniu postanowień dotyczących kontaktów.
Wykonalność orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem – wyzwania i propozycje zmian.
Mediacja jako skuteczne narzędzie w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych.
Wpływ konfliktów rodzicielskich na dobrostan emocjonalny dziecka.

Ekspercka wiedza i interdyscyplinarna dyskusja

Konferencja została podzielona na dwa panele: prawny i psychologiczno-praktyczny. Dzięki obecności przedstawicieli różnych środowisk – prawników, psychologów, kuratorów, sędziów i funkcjonariuszy policji – mogliśmy spojrzeć na problem konfliktów rodzicielskich z wielu perspektyw.

Szczególnie interesujące były dyskusje na temat kryminalizacji utrudniania kontaktów, oceny dziecięcej niechęci wobec rodzica oraz stopniowalnych form uregulowania kontaktów. Omówiliśmy również rolę mediacji jako narzędzia łagodzącego spory oraz sposoby na skuteczniejsze egzekwowanie orzeczeń dotyczących kontaktów z dzieckiem.

Podziękowania dla organizatorów

Serdecznie dziękuję mec. dr Małgorzacie Eysymontt oraz dr Ewie Pietrzak, opiekunkom Koła Naukowego Prawa Rodzinnego Uniwersytetu SWPS, za ich zaangażowanie i profesjonalizm w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Gratuluję również wszystkim organizatorom i prelegentom doskonałej merytorycznej dyskusji.

Dziękuję uczestnikom za inspirujące rozmowy i wymianę doświadczeń. To właśnie takie wydarzenia pokazują, jak wiele możemy zrobić, by zmieniać prawo i praktykę sądową w kierunku lepszego zabezpieczenia dobra dziecka.

➡️ Jeśli interesuje Cię temat praw dziecka, konfliktów rodzicielskich i mediacji rodzinnych, zapraszam do śledzenia moich publikacji i kontaktu z moją kancelarią.

Adwokat Karolina Marszałek (d. Hildebrand) pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach prawniczych. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i obroniła pracę magisterską pod tytułem „Postępowanie odrębne w sprawach o rozwód". Od 2013 roku jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. W trakcie studiów i aplikacji adwokackiej zdobywała doświadczenie zawodowe w renomowanych kancelariach adwokackich oraz udzielała porad prawnych jako wolontariuszka. Po zdanym egzaminie adwokackim rozpoczęła praktykę prawniczą w ramach własnej Kancelarii Adwokackiej. Prywatnie jest kochającą mamą i żoną, uwielbia spędzać czas z rodziną i podróżować.

Karolina Marszałek